W medycynie chińskiej jest takie powiedzenie: „Jedna choroba – wiele strategii terapeutycznych, jedna strategia terapeutyczna – wiele chorób”. Oznacza to, że z jednej strony najczęściej nie ma jednej „tabletki”, jednej receptury ziołowej, jednej strategii na konkretną chorobę. Ponieważ różne mogą być jej przyczyny, dlatego też różnicuje się terapie. Z drugiej zaś strony, może być tak, że jedną recepturę stosuje się na kilka różnych chorób, gdyż często zdarza się, że mają one tą samą przyczynę.

Przykładowe zaburzenia i dolegliwości, w których możemy pomóc:

Stres i zmęczenie

Według medycyny chińskiej przewlekły stres prowadzi do przemęczenia, syndromu przewlekłego zmęczenia, czy też wypalenia zawodowego. Niezależnie od tego jak długo trwa stres, ani jak duże jest wyczerpanie, można złagodzić jego skutki dzięki akupunkturze i ziołom. Można wzmocnić organizm i przywrócić równowagę.

Bezsenność

Szacuje się, że w Polsce jedna na trzy osoby cierpi na bezsenność, pod tym względem znajdujemy się w czołówce Europy. Jako bezsenność rozumiemy problemy z zasypianiem, częste wybudzanie w nocy lub zbyt duża ilość snów. W medycynie chińskiej jest wiele syndromów obejmujących to zaburzenie i nie ma jednego złotego środka. Najczęściej w przypadku problemów ze snem stosujemy akupunkturę i zioła jednocześnie.

Zaburzenia menstruacji

Wiele kobiet doświadcza trudnego okresu raz w miesiącu w związku z menstruacją: bolesne menstruacje, tkliwe piersi, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), nieregularne menstruacje lub zanik menstruacji. Zaburzenia te związane są głównie ze stresem, z niedoborami lub zastojami. Terapia zawsze jest dostosowana indywidualnie, aby zredukować ból, wyregulować menstruacje i przywrócić harmonię w emocjach.

Menopauza

W okresie tym najbardziej dokuczliwe są uderzenia gorąca, nocne poty i zmiany nastroju. Niestety wiele kobiet doświadcza również w tym okresie problemów z bezsennością i bólami głowy. Według medycyny chińskiej mamy najczęściej do czynienia z tymi zaburzeniami w wyniku wyczerpywania się esencji życiowej i aby złagodzić skutki, należy zmienić tryb życia i połączyć to z odpowiednią dietą,  terapią ziołami i akupunkturą.

Zaburzenia układu trawiennego

Głównymi przyczynami problemów z żołądkiem i jelitami są stres i nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Objawy mogą być łagodne, takie jak: wzdęcia, refluks, zaparcia, biegunki, ale mogą też być poważniejsze, jak np. syndrom jelita drażliwego, czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Zioła i akupunktura mogą złagodzić dolegliwości, zredukować ból i wspomóc działanie jelit.

Bezpłodność

W medycynie chińskiej mówi się, że kobieta aby zajść w ciążę musi być w dobrej ogólnej kondycji, jej funkcje życiowe muszą działać bez zarzutów i wówczas, kiedy ma zwyżkę zasobów i energii, może dojść do zapłodnienia. Na płodność w dużym stopniu wpływa styl życia, odżywiania, emocje, a najbardziej stres. Zioła i akupunktura wspomagają przywrócenie równowagi, wzmacniają organizm, aby był skłonny do poczęcia, ale też wspierają kobietę w trakcie poddawania się procedurze In Vitro. Terapią zazwyczaj obejmuje się obojga partnerów.

Katar sienny
Wiele osób ma uczulenia na pyłki i cierpi z tego powodu szczególnie w okresie wiosny i lata. Objawia się to kichaniem, zablokowaniem nosa, katarem, ale też bolesnymi, zaczerwienionymi oczami i bólami głowy. Dzięki medycynie chińskiej możemy wzmocnić odporność i zredukować te przykre dolegliwości. Najlepiej terapię zastosować na 1-2 miesiące przed okresem kiedy zazwyczaj pojawiają się reakcje alergiczne.

I wiele innych…